Współczesna kosmetologia kładzie duży nacisk na dobroczynne działanie olejków eterycznych. I mnie ten temat też bardzo interesuje. Pisałam już o naturalnym olejku różanym. Wiecie dobrze, że jest jednym z najcenniejszych olejków eterycznych. Neroli to kolejny równie wartościowy specyfik. Wykorzystywany szeroko w aromaterapii, produkcji perfum oraz co mnie najbardziej interesuje - pielęgnacji skóry.
Kwiat gorzkiej pomarańczy, źródło internet
Olejek neroli pozyskiwany jest z kwiatów gorzkiej pomarańczy - Citrus aurantium. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Nerola we Włoszech. Żona jednego z książąt Neroli była wielką miłośniczką aromaterapii i dodawała go do kąpieli.Drzewa gorzkiej pomarańczy uprawiane są we Francji, Hiszpanii, wspomnianych Włoszech oraz na wyspie Haiti. Olejek natomiast uzyskiwany jest w wyniku destylacji parą wodną świeżych kwiatów. Zbiera się je ręcznie w początkowej fazie otwierania się pączków. istotny jest tutaj moment. Aby otrzymać 1 gram olejku potrzeba kilogram kwiatów.
Substancje aktywne w olejku: linalol, limonen, octan linalylu, nerolidol, farnezol, geraniol, cytronellol, nerol
Kolor - żółty
Przeurocze miasto Neroli. Włochy, źródło internet |
Wskazania do stosowania olejku (olejek jest idealny dla mnie ! :)
- skóra z pękającymi naczynkami krwionośnymi, skóra przekrwiona - zawarte w olejku bioflawonoidy działają antyrodnikowo
- skóra przesuszona, wrażliwa, skłonna do podrażnień- przywraca odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry
- profilaktycznie działanie przeciwzmarszczkowe - badania z 2003 roku dowiodły, że olejek hamuje działanie enzymów MMP (metaloproteinaz) odpowiedzialnych za rozpad kolagenu i elastyny
- skóra trądzikowa, przetłuszczająca i z rozszerzonymi porami- działa antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum
- skóra z rozstępami i bliznami,
- 3-5 kropli na 10ml-
Pamiętajmy koniecznie o rozcieńczaniu olejków eterycznych!
Jak już pisałam w poście Cenne-olejki-eteryczne - informacje podstawowe) świetnymi nośnikami będą oleje naturalne takie jak olej arganowy czy winogronowy.
Olejek świetnie nada się też do masażu - 15-30 kropli na 50ml oleju nośnikowego.
Olejek Neroli podobnie jak i olejek różany to drogie produkty.
Neroli dostaniemy w dobrej cenie a sklepie ecospa.pl
Olejek neroli Ekologiczny 5% - tutaj mamy olejek rozcieńczony z olejem jajoba. Pojemność 5ml - ok.20zł)
Dla porównania 100% Neroli Dr Beta to koszt 445 zł (nie wiem jaka pojemność bo nie ma stronie ale zapewne 2ml lub 5ml, nie więcej)
Olejek Neroli możemy śmiało mieszać z olejkiem różanym i witaminą C. Receptury i pomysły na wykorzystanie umieszczę w kolejnym poście tak ażeby tutaj za bardzo nie zaśmiecać.
Wśród gotowych kosmetyków na uwagę zasługuje koncentrat wygładzająco - odprężający francuskiej firmy Decleor. Jest to marka ekskluzywna i oczywiście poza moim zasięgiem cenowym na dzień dzisiejszy. Ale możemy podejrzeć skład i zainspirować się nieco:)
Skład: corylus avellana seed oil (olej z orzecha laskowego) neroli oil (olej neroli) citrus aurantium amara (petit grain) oil(olejz liści drzewa pomarańczowego santalum album (sandał) oil,(olejek sandałowy) juniperus communis fruit oil(olej jałowcowy z jagód)salvia sclarea (szałwia) oil, carum)olej z szałwii) petroselinum oil(olej z pietruszki) linalool, d-limonene, geraniol, farnesol
Większość tych składników znajdziemy na stronie Ecospa.pl
Warto wiedzieć że Neroli to również silny afrodyzjak i składnik pachnidełek. Dlatego na koniec apetyczne zdjęcie z kampanii promocyjnej zapachów Toma Forda Neroli Portofino.
Kampania reklamowa Neroli Portofino, Tom For |
Wydaje się być idealny do mojej skóry. Muszę pomyśleć nad skomponowaniem jakiegoś serum z tym olejkiem ;)
OdpowiedzUsuńDokładnie tak, problem jest taki, że jest bardzo drogi, jedyną rozsądną ofertę znalazłam na ecospa.pl , 5ml 5% olejku w cenie.19zł:)
OdpowiedzUsuńowszem, kusząca :) pokochałam olejki wszelkie ostatnio. Akurat o tym jeszcze nie słyszałam, ale dopiero wdrażam się w tematykę :D
OdpowiedzUsuńOlejek neroli drBeta za 445 zł to 10 ml. Obecnie można też kupić 1 ml tego olejku i sprawdzić czy odpowiada nam zapach i działanie. Jutro odbieram z apteki swoją małą porcyjkę...
OdpowiedzUsuń