Olejki eteryczne, podstawowe informacje i zastosowanie w kosmetyce pielegnacyjnej.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Moda na kosmetykę naturalną inspiruje i zachęca do podejmowania zmian w podejściu do codziennej pielęgnacji. Stąd też będę się starała nieco pisać na ten temat na blogu. Dzisiaj co nieco o olejkach eterycznych i wstępnie o olejku cennym z punktu widzenia troski o skórę naczyniową. Wspomniałam o nim w poście dotyczącym pielęgnacji. Mowa o naturalnym olejku różanym.


Bardzo cenną właściwością olejków eterycznych jest zdolność przenikania ich składników do głębiej położonych warstw skóry. Niewielkie cząsteczki naturalnych terpenów oraz ich pochodne penetrują w głąb skóry przechodząc przez mieszki włosowe i gruczoły łojowe. 

Właściwie dobrane składniki olejków systematycznie stosowane gwarantują naszej skórze dobrą kondycję przez długie lata. Istotna jest też formuła kosmetyczna w której zastosowano olejek. 

Najlepszymi nośnikami olejków eterycznych są naturalne oleje roślinne. Wśród nich mamy olej ze słodkich migdałów, olej z nasion winogron oraz olej arganowy. Aplikowane w formie żelowej czy formie oliwki działają najskuteczniej. Formuły  emulsyjne czyli kremy i balsamy są gorszymi nośnikami olejków eterycznych. 

 W kosmetyce  do najbardziej cennych olejków eterycznych zaliczamy: neroli, różany i lawendowy. Ich mieszkanki możemy wzbogacać olejkiem ylangowym, sandałowym, pomarańczowym i innymi.

Szczególne znaczenie mają olejki w pielęgnacji skóry narażonej na infekcje oraz przetłuszczającej się. W kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu stosuje się stężenia 0,2 - 0,5 % olejków eterycznych. Natomiast w kosmetykach do pielęgnacji ciała 1,0 -1,5 %.  Na naszym rynku znajdziemy  olejki eteryczne do aromaterapii i kosmetyki naturalne z serii Dr Beta® produkowane prze firmę Pollena Aroma.  

Firma jest liderem jeśli chodzi o produkcję olejków czy kompozycji zapachowych.

Wśród bogatej oferty sklepu www.drbeta.pl mamy między innymi serię różaną, rozmarynową czy przeciwtrądzikową. Mamy oliwki do masażu m.in. - oliwkę Aroma Relax z olejkiem z Neroli i Cytrynowym

W sklepie kupimy również wspomniany olej z nasion winogron oraz słodkich migdałów które możemy łączyć z olejkami eterycznymi otrzymując naturalne eliksiry urody. 

W innych sklepach internetowych znajdziemy marokańskie olejki różane. Mnie zaciekawił naturalny olejek różany marokańskiej firmy Espace Cosmetic. 


Musimy pamiętać (to jest bardzo ważne) że cenne właściwości posiadają naturalne olejki eteryczne i uważać na ich syntetyczne odpowiedniki czy też mieszanki olejków z innymi tańszymi.  Dobry olejek eteryczny nie będzie kosztował 5  zł.  Taka wersja nadaje się może tylko do kominka. Produkcja naturalnych olejków jest pracochłonna i kosztowna.

Przykład?

Naturalny olejek różany  z Maroka 38zł

Olejek różany kompozycja - 6zł w składzie olejek jest mieszany z tańszym garaniowym.

Przykłady zastosowania olejków eterycznych

Aplikujemy  olejek w skórę twarzy  –do 15 ml oleju bazowego dodajemy 4-6 kropli olejków eterycznych. W ten sposób możemy też wykonać masaż ciała

Do kąpieli.  Na wannę wody (temp. 40-45*C) dajemy 10 kropli olejku lub mieszanki olejków.  Kąpiel powinna trwać 20-30 minut.

Inhalacje przy użyciu kominków na wodę, w których z pomocą świecy podgrzewa się zbiorniczek wypełniony wodą z 15 kroplami olejku. 

Parówki na twarz (w celu oczyszczenia porów)  używamy  naczynia z wrząca wodą do której dodajemy 7-15 kropli olejku. Następnie nakrywamy się ręcznikiem i nachylamy nad naczyniem przez 10- 15 minut.

W kolejnych postach napiszę szerzej o właściwościach poszczególnych olejków eterycznych. Zapraszam :)
Post Comment
Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz, do każdego staram się odnieść, Zapraszam do grona obserwujących, ja ze swojej strony na pewno zajrzę do Ciebie :))

adsense

Dołącz przez google

Blogi kosmetyczne

Blogger news

Follow Us

...

...