Linki sponsorowane

Pielegnacja cery naczynkowej - filtry

niedziela, 13 stycznia 2013
Ochrona przeciw promieniowaniu UVB i UVA jest niezwykle ważna pod kątem pielęgnacji skóry naczyniowej stąd kilka informacji na temat.


Moja wiedza na ten temat jest ciągle mała stąd niejako redagując ten post sama staram się jak najwięcej zapamiętać, zrozumieć i przekazać jak najbardziej logicznie. Musimy pamiętać że niezależnie od tego czy mamy skórę naczynkową czy nie to promieniowanie UVA (promieniowanie nadfioletowe o najdłuższej długości fali) wnika AŻ (!) do skóry właściwej , uszkadza włókna kolagenowe, DNA i działa niezależnie od pogody , podkreślam NIEZALEŻNIE! 

UVB jest mniej szkodliwe, wnika do płytkich warstw naskórka. Stąd musimy wybierać filtry chroniące przed UVA i UVB a przede wszystkim UVA.





Filtry przeciwsłoneczne najprościej rzecz ujmując dzielimy  (podział wiąże się z zakresem absorpcji promieniowania UVA i UVB) na:

- fizyczne (mineralne) -nie wnikają do warstw naskórka, tworzą ochronny film, chronią przed promieniowaniem UVB i częścią widma UVA. I tutaj mamy

tlenek cynku – Zinc oxide 
-  dwutlenek tytanu – Titanium dioxide.

W kosmetykach występują w postaci zmikronizowanej, Są bardzo dobrze tolerowane przez skórę i rzadko wywołują reakcje nadwrażliwości,  polecane są szczególnie dla dzieci oraz dla osób ze skórą wrażliwą lub alergiczną. Najczęściej występują w połączeniu z silikonami, krzemionką oraz z filtrami chemicznymi. Ale trzeba pamiętać, że same nie chronią dobrze przed UVA dlatego trzeba je łączyć z filtrami chemicznymi.

- chemiczne - chronią głównie przed promieniowaniem w paśmie UVBposiadają zdolność wnikania w głąb naskórka. Największą grupę stanowią filtry chemiczne chroniące przed promieniowaniem w paśmie UVB. Najczęściej stosowane są  

- Ethylhexyl Methoxycinnamate (nazwa handlowa Parsol MCX) - bardzo często sotosowany w kosmetykach
-  Octyl Methoxycinnamate (nazwa handlowa , Octinoxate), ponadto także
Octyl Salicylate, 4-Methylbenzylidene Camphor,
-  Octisalate (Ethylhexyl Salicylate)
-  Octocrylene  filtr UVB, stabilny, który jednocześnie jest stabilizatorem filtru Parsol 1789

Przy wyborze kosmetyków należy kierować się wysokością faktora SPF (dopasowanego do fototypu skóry), którego obecność na etykiecie świadczy o zawartości filtra UVB, oraz skontrolować na liście składników filtry chroniące przed UVA, do których należą m.in.:

-  Oxybenzone (Benzophenone-3) 
-  Buthyl Methoxydibenzoylmethane (Parsol 1789, Avobenzone).

Idealny kosmetyk powinien posiadać filtry działające w zakresie  UVA i UVB. I tutaj mamy filtry najnowszej generacji: 

- Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid (Mexoryl SX) 

- Drometrizole Trisiloxane (Mexoryl XL) jedynym właścicielem patentu jest firma L'Oréal i tylko w jej produktach występuje

- Tinsorb M.

Największą skutecznością charakteryzują się te preparaty, które zawierają mieszankę kilku różnych filtrów (przeważnie jeden filtr fizyczny i kilka chemicznych), zapewniające ochronę przed całym spektrum promieniowania UV i zawierające dodatek w postaci przeciwutleniaczy (wit. E, C, A), które przeciwdziałają powstającym podczas opalania wolnym rodnikom i regenerują podrażnioną przez słońce skórę.

W tym miejscu przydałoby się zestawienie poszczególnych filtrów plus marki popularnych kremów na naczynka. I takie zrobiłam co mnie nieco rozczarowało bo jak się okazuje sporo kremów ich zwyczajnie nie ma. 

Wśród popularnych kremów p - naczynkowych mamy:


Listę stworzyłam na podstawie rankingu Kosmetyk Wszech Czasów z portalu Wizaż bo dla mnie ten portal jest wiarygodny a rankingi tworzone są na podstawie doświadczeń użytkowniczek. Pominęłam kremy z mniejszą liczbą recenzji także każdy w/w krem ma co najmniej 30 opinii.

Filtr/Krem
RUBORIL
ISISPHARMA
Pharmaceris N
Antirougeurs
AVENE
Auriga
Clinique, Redness Solutions
Istituto Ganassini, Rilastil
Ziaja Med
Ethylhexyl Methoxycinnamate (PARSOL MCX)

P
P




Octyl Methoxycinnamate







Zinc oxide







Titanium dioxide
P




P

Oxybenzone







Buthyl Methoxydibenzoylmethane (BMDN)AVOBENZON







Tinsorb M (Bisoctrizole)


P




Mexoryl SX







Mexoryl XL








Oczywiście nie neguję działania tych kremów bo mają masę innych dobrych składników i są na pewno skuteczne ale z filtrami kiepsko wypadają a artykół jest pod tym kątem.   Wyjątek stanowi Avene :).Czyli już wiem jaki krem teraz kupię:)
Ale wracając jeszcze do filtrów...

Gdzie wobec tego znajdziemy filtry nowej generacji?

I tutaj trafiłam na firmę Galderma  koncernu L'Oreal i kremCetaphil SPF 15 w którym zastosowano polączenie filtrów 

Avobenzone 3%, Octocrylene 10% - w odpowiednim stężeniu. 

Avobenzone (Parsol 1789) to filtr UVA, bardzo dobry, ale niestabilny, octocrylene to filtr UVB, stabilny, który jednocześnie jest stabilizatorem filtru Parsol 1789. 
3% Parsol 1789 (avobenzone) i 10% octocrylene to najlepsze stężenia w takim polączeniu, L'Oreal ma patent na tą mieszankę w takim stężeniu.

Dokładny skład znajdziemy tutaj:


Cóż, kremu jednak w Polsce nie dostaniemy ;(. 
Znajdziemy natomiast ciekawą serią Anthelios La Roche Posay z kombinacją filtrów Mexoryl® SX i XL


Niemniej te kremy oprócz dobrych filtrów są uboższe w inne składniki wzmacniające naczynka i polecane przede wszystkim na lato ;/..yyy..jaki wobec tego krem będzie tym idealnym? Chyba ten z bogactwem składników wzmacniających naczynka plus chociaż jeden dobry filtr. Czyli mój Ruboril który dobrze znam jest jak najbardziej okey. Niemniej Avene w najbliższym czasie będę musiała przetestować bo zdaję się że producent Ruborilu wycofuje się z Polski ;((


Stosujecie kremy z wysokimi filtrami ?
Macie swoje ulubione marki?



  





Post Comment
Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz, do każdego staram się odnieść, Zapraszam do grona obserwujących, ja ze swojej strony na pewno zajrzę do Ciebie :))

Ad sense

Blogi kosmetyczne

Blogger news

Follow Us

...

...