Olej sezamowy poszedł na pierwszy ogień w mojej walce o piękniejsze włosy. Nie chciałam rozpisywać się na jego temat przy okazji planu regeneracji na miesiąc maj stąd napiszę szerzej o nim dzisiaj. Skupię się na działaniu w oparciu o domowe receptury (DIY) z jego wykorzystaniem.
Wybrałam olej sezamowy (Akcja Regeneracja) bo moje włosy potrzebują porządnego nawilżenia i wzmocnienia. Czytałam też że olej pięknie podkreśla skręt a moje włosy z natury są dość 'pokrętne' ;) Posiada tez właściwości nawilżające co w przypadku przesuszenia powinno pomóc. Zainspirował mnie również wpis GaffiAbsolutny numer one-olej-sezamowy.
Dlaczego olej sezamowy jest taki cenny?Podstawowy atut to skład:
- Cynk , który pobudza syntezę aminokwasów budujących włos.
- Witaminy z grupy B - bardzo ważne dla naszych włosów, hamują nadmierne przetłuszczanie, odpowiadają za wilgotność
- Miedź o działaniu wzmacniającym
- Antyrodnikowę witaminę E
- Cenne kwasy nienasycone które chronią keratynę włosa
- Przygotujmy sobie zestaw, który będzie można nieco zniszczyć - ręcznik, stary T-shirt. Oleje ciężko doprać.
- Nie przesadzajmy z ilością oleju.
Kilka sposobów na pielęgnacje włosów z wykorzystaniem oleju sezamowego znalazłam w internecie i powoli wdrażam je w życie
1. Z myślą o suchych włosach - najprostszy sposób zastosowania oleju w połączeniu z masażem skóry głowy
- Olej sezamowy w niewielkiej ilości nakładamy na skalp paluszkami.
- Wykonujemy masaż skóry głowy ruchami okrężnymi (proponowany czas masażu - 3 minuty)
- Olej zostawiamy na głowie na noc.
- Rano zmywamy miksturę łagodnym szamponem
Komentarz
Olejowanie w ten sposób już przetestowałam. Na początek 2 łyżki stołowe oleju. Olej przez noc ładnie się wchłonął. Zmycie nie sprawiło większego problemu ale włosy musiałam myć dwukrotnie.
Fajną alternatywą dla olejowania kiedy nie chcemy tak bardzo obciążać włosów będzie :
30 - minutowa odżywka dla suchych włosów z imbirem i sokiem z cytryny
- Mieszamy w naczyniu łyżkę stołową soku z imbiru z łyżeczką oleju sezamowego i łyżeczką soku z cytryny
- Miksturę nakładamy na skalp i wykonujemy delikatny masaż
Masaż głowy z olejem jest bardzo istotny w walce z suchą skórą głowy, włosów i w sytuacji kiedy chcemy ograniczyć ich wypadanie. Nie oznacza to jednak, że tylko w ten sposób zlikwidujemy suchość włosów czy skalpu. Równie ważna jest dieta bogata w witaminy i zdrowe tłuszcze ( a dokładnie te witaminy i tłuszcze które zawiera olej sezamowy ;)
Imbir zawiera witaminy z grupy B i wapno, Wzmacnia, nabłyszcza i odświeża włosy. Poprawia krążenie skóry głowy.
Komentarz
Odżywkę przetestowałam. Świeży imbir jest na tyle soczystą rośliną, że potrzeba niewiele do uzyskania porcji odżywczego soku. W połączeniu z cytryną i olejem otrzymujemy porcję odżywki optymalną dla średnio - długich włosów chyba, że mamy ochotę porządnie natłuścić głowę. Ja nie chcę przesadzić.
2. Błyszczące włosy
Myślę, że takie odżywianie można stosować regularnie bez nadmiernego obciążenia włosów w przypadku lekkiej odżywki do włosów.
- Dodajemy 2-3 krople oleju sezamowego do ulubionej maski czy odżywki do włosów.
- Zostawiamy na głowie tak długo jak zazwyczaj to robimy przy stosowaniu odżywki.
Wystarczą dosłownie 3 krople oleju na porcję odżywki. Tak niewielka ilość nadaje fajny zapaszek odżywce. Metoda będzie jak najbardziej odpowiednia dla osób którym intensywny zapach oleju przeszkadza.
3. Głębokie odżywianie z olejem sezamowym.
Zabieg proponuję wykonywać raz na tydzień.
- Podgrzewamy olej i mieszamy z maską głęboko regenerującą do włosów.
- Aplikujemy na włosy i zostawiamy na co najmniej godzinę.
- Dla lepszych efektów zostawiamy olej na noc.
Ten sposób olejowania mam dopiero przed sobą ;) Olej sezamowy z powodzeniem można mieszać z olejem ze słodkich migdałów. I w tym układzie powinien lepiej się sprawdzić kiedy mamy problem z sezamowym aromatem. Ten jest dość intensywny i z czasem może irytować.
Nie przesadzamy również z podgrzewaniem oleju. W temperaturze powyżej 70*C traci swoje właściwości.
W przypadku olejowania włosów porcję potrzebną do zabiegu przygotowujemy w równych proporcjach 50/50 z oleju sezamowego oraz oleju ze słodkich migdałów.
Co więcej?
Olej sprawdza się również w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. I chętnie jest stosowany przy ajurwedyjskich technikach masażu. jednak to temat na osobny post.
Ja jestem ciekawa czy olej powoduje faktycznie lekkie przyciemnienie włosów i jakie będą efekty jego długoterminowego stosowania.
Dziewczyny spotkałyście się z olejem sezamowym?
Ja właśnie jestem w trakcie testowania mojego nowego kremu na bazie oleju sezamowego i słonecznikowego. Oba są rewelacyjne a sezamowy prześlicznie pachnie. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńU mnie olej sezamowy jest obowiązkową pozycją w kuchni, ale jakoś nie ciągnęło mnie do wypróbowania go na włosach ;)
OdpowiedzUsuńJa naczytałam się o nim wiele dobrego i stosuję od kilku dni, oczywiście za wcześnie na jakiekolwiek wnioski ale włosy po zabiegu olejowania są takie jak lubię, miękkie, delikatne, błyszczące. Można na początek dać 2-3 krople do odżywki :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie chciałabym spróbować oleju sezamowego, dobrze że mi o nim przypomniałaś :)
OdpowiedzUsuńJa na razie stosuję olejek z czarnuszki.Nie znam się na włoskach więc nie mam pojęcia jak działa na ważniejsze aspekty jednak bardzo ładnie wygładza mi włoski:)
OdpowiedzUsuńNa czarnuszkę też się czaję bo wiele dobrego czytałam na jej temat :)
OdpowiedzUsuń