Pisałam o różnicach miedzy kosmetykami konwencjonalnymi i ekologicznymi. Dziś chcę napisać szerzej o rodzajach certyfikatów z jakimi możemy spotkać się na opakowaniach wspomnianych kosmetyków.
Wśród najbardziej cenionych i znanych certyfikatów ekologicznych mamy:
Jest
uznaną jednostką kontrolującą i wydającą certyfikaty
potwierdzające spełnianie wymogów dla produktów
ekologicznych.
Od 2002 roku firma Ecocert kontroluje jakość kosmetyków ekologicznych i wyróżnia 2 rodzaje kosmetyków:
- kosmetyk naturalny -minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego+maksymalnie 5% składników pochodzenia syntetycznego
- kosmetyk naturalny i ekologiczny - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego+maksymalnie 5% składników pochodzenia syntetycznego+ prznayjmniej 50% surowców naturalnych musi pochodzić z upraw ekologicznych
W Polsce Ava _ seria Ecolinea
Cosmebio
Kolejny francuski certyfikat. Posługuje się etykietami BIO i EKO.
Certyfikuje głównie kosmetyki francuskie.
Etykieta BIO gwarantuje, że:
- co najmniej 95 % składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego
- co najmniej 95 % składników roślinnych z rolnictwa ekologicznego
- co najmniej 10 % wszystkich składników jest w upraw ekologicznych
Etykieta ECO gwarantuje, że:
- co najmniej 95 % składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego
- co najmniej 50 % składników roślinnych z rolnictwa ekologicznego
- co najmniej 5 % wszystkich składników jest w upraw ekologicznych
Ponadto kosmetyk odznaczony certyfikatem Cosmebio
nie może zawierać PEG, silikonów oraz produktów pochodzenia
petrochemicznego, syntetycznych konserwantów, barwników, substancji
pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych. Kosmetyki nie mogą być
też testowane na zwierzętach a ich opakowania muszą być biodegradowlane.
Wyszukiwarka firm które posiadając certyfikat Cosmebio
Mamy jedną polską firmę z tym certyfikatem - Bio IQ NotTestedOnAnimals
Certyfikat przyznawany dla produktu którego poszczególne składniki i działanie nie były testowane na zwierzętach.
Pamiętajmy że wszystkie substancje chemiczne zanim trafią na rynek poddawane są różnorodnym próbom - czy nie są trujące- czy nie podrażniają skóry i wszystkie te testy prowadzone są na zwierzętach. :((
Symbol króliczka mówi nam o tym że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach |
Na kosmetykach możemy spotkać się z innym symbolami informującymi o nie prowadzeniu testów na zwierzętach, Wśród nich
- BWC - Beauty Without Cruelty
- Cruelty Free
Aktualnie lista producentów nie testujących na zwierzętach jest długa. Na pewno jest to Khadi, Hesh Pharma, The Body Shop (chociaż należy do koncernu L'oreal testującego na zwierzętach) Iwostin, Nuxe (wymieniłam te firmy o kosmetykach których pisałam już na blogu)
Dla zainteresowanych lista producentów nie testujących na zwierzętach , forum Wizaż.pl
wizaz.pl
Soil Association Organic
Obecność certyfikatu na produkcie oznacza, że spełnia on najwyższe wymagania dotyczące ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i rolnictwa ekologicznego. Standardy są zgodne z normami Unii Europejskiej.
Bentley Organic, Angielska Essential Care
Vegan
Certyfikat należy do organizacji charytatywnej zwanej towarzystwem Wegańskim i zarejestrowanej w UK. Promuje ona taką filozofię i sposób życia które wykluczają wszelkie formy eksploatacji zwierząt w tym testowanie na nich kosmetyków. Nie zawierają one również składników pochodzenia zwierzęcego.
Istnieją też inne symbole którymi oznaczane sa produkty nie zawierające składników pochodzenia zwierzęcego. np Certified vegan _ amerykańskiej organizacji Vegan Action.
Lavera, EcoCosmetic
BDiH
BDIH - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych założony został w 1996 roku.
BDIH przyznaje certyfikaty dla produktów naturalnych oraz przeprowadza ich regularną kontrolę. Obecnie znak BDIH „certified natural cosmetics”, umieszczony na opakowaniu, stanowi gwarancję, że produkt jest czysty biologicznie i podlega stałej kontroli.
- kosmetyk i jego składniki nie mogą być testowane na zwierzętach
- nie może zawierać - syntetycznych barwników, aromatów, silikonów oraz pochodnych ropy naftowej
- opakowanie kosmetyku musi być biodegradowalne
- dopuszczalne jest stosowanie niektórych naturalnie identycznych konserwantów (kwas benzoesowy i salicylowy, kwas sorbinowy, alkohol bencynowy)
www.kontrollierte-naturkosmetik.de
m.in Alterra, Aubrey Organics, Khadi, Sante Naturkosmetik, Logona, Dr Haushka
ICEA
Kosmetyki z certyfikatem ICEA (Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej ) umożliwiają klientom wybór bezpiecznych, zdrowych, naturalnych produktów, przyjaznych dla środowiska.
Demeter
Demeter to niemiecki stowarzyszenie producentów ekologicznych certyfikujące produkty organiczne w tym tez kosmetyki. Glównie jednak chodzi tutaj o produkty spożywcze pochodzące z upraw bio - dynamicznych
NaTrue
Certyfikat wydawany przez Europejskie Ugrupowanie interesów Producentów kosmetyków Naturalnych i organicznych.
Zasady certyfikacji opierają się na 3 poziomach. W zależności od tego produkt może otrzymać 1 , 2 lub 3 gwiazdki.
* produkt spełnia surowe wymagania, może składać się on z surowców naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych oraz wody
** produkt spełnia surowe wymagania i musi zawierać minimum 15% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 70% składników naturalnych powinno pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych UE
*** produkt spełnia surowe wymagania musi też zawierać minimum 20% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 95% składników naturalnych roślinnych zwartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych UE
Lavera, Logona, Dr Scheller
Wydawany jest przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Kosmetyki posiadające ten certyfikat nie są konserwowane sztucznymi konserwantami, ich składniki nie są chemicznie przetwarzane, a 95% ich składu jest pochodzenia organicznego.
Aubrey Organics
Certyfikat USDA
Aubrey Organics
Uff. Sporo tych certyfikatów. A to nie są wszystkie, zapewniam Was. Dlatego wszedł w życie w 2011 roku jednolity system certyfikacji tzw. standardy Cosmos - certyfikat organiczności.
Ma on na celu dostosowanie różnych europejskich standardów po to żebyśmy nie gubili się w gąszczu wymogów określających poszczególne certyfikaty.
Przyznaję, że nigdy nie zwracałam uwagi na certyfikaty i znaki na opakowaniach kosmetyku. Od dziś to się zmieni :) a już na pewno nie kupię kosmetyku bez symbolu króliczka :)
A jak z Waszą wiedzą na ten temat?
Ma on na celu dostosowanie różnych europejskich standardów po to żebyśmy nie gubili się w gąszczu wymogów określających poszczególne certyfikaty.
Przyznaję, że nigdy nie zwracałam uwagi na certyfikaty i znaki na opakowaniach kosmetyku. Od dziś to się zmieni :) a już na pewno nie kupię kosmetyku bez symbolu króliczka :)
A jak z Waszą wiedzą na ten temat?
dziękuje za informację:)
OdpowiedzUsuńz wyborem dobrej jakości certyfikowanych produktów nadal cieżko jeśli chodzi o świadomość klienta ale może tez od zasobności portfela to zależy, muszę koniecznie więcej poczytać o BIO IQ :)