Linki sponsorowane

Pielęgnacja skóry naczynkowej - laserowe usuwanie naczynek.

wtorek, 19 lutego 2013
Laser jakoś zawsze mnie przerażał i nadal jestem sceptyczna jeśli chodzi o zastosowanie lasera w przypadku  popękanych naczynek. 

Konsultowałam możliwość usunięcia pajączków z uda z lekarzem naczyniowcem i ostrzegał przed możliwością wystapienia przebarwień po zabiegu stąd moje wątpliwości. 

Cytuję "Wie Pani, Przebarwienie jest jeszcze gorsze w leczeniu aniżeli naczynka" ..yyyy..;(

Nie mam jakiś rażących zmian na twarzy stąd nie interesowałam sie tym zagadnieniem. Niemniej warto zastanowić się nad taką możliwością. W każdym razie warto się dokształcać.

Temat moim zdaniem jest trudny a zdania podzielone. Ważne jednak aby mieć świadomość i wiedzę zanim zaczniemy wydawać niemałe przecież pieniądze na laserowe zabiegi usuwania naczynek, sesje IPL itp.. 


♥♥♥♥




 Występujace na twarzy widoczne poszerzone naczynka mogą występować pojedynczo lub w większych skupieniach. Naczynka mogą mieć różną średnicę i mogą być umiejscowione głebiej lub płytko pod skórą.  Dlatego też  skuteczność ich usuwania jest różna, wymaga jednej lub kilku sesji  i zależy od jakości zastosowanego lasera oraz doświadczenia osoby która     będzie wykonywać nam zabieg. 




Popękane naczynka często występują przy nosie, na policzkach, w miejscach które najbardziej się czerwienią w momencie wystapienia tzw. rumienia napadowego o czym już pisałam. I laser w tym przypadku wykorzystywany jest do leczenia właśnie rumienia oraz do usuwania widocznych naczynek.   No właśnie laser. Pytanie czym jest laser i czy prawidłowo stosowana jest termin laser IPL w przypadku światła IPL o którym tyle się mówi?

 Czy IPL to laser?



 Nie chcę się wypowiadać jakoś zdecydowanie ale laser kojarzy mi się z precyzyjnie zastosowaną wiązką światła która dociera głębiej . Urządzenia  IPL natomiast wysyłają wiele długości fal przy czym długość fali w zależności od producenta wynosi 540- 650 nm. To może mieć zastosowanie w przypadku płytko położonych, niewielkich naczynek i mieć zastosowanie w przypadku leczenia rumienia. Również w przypadku ( tutaj nieco odbiegnę od tematu) depilacji mówi się dużo o wątpliwej skuteczności światła IPL. 


  Stąd też światło IPL stosowane jest  najczęściej podczas  zabiegu nazywanego fotoodmładzaniem. 








Po 4- 5 zabiegach wykonywanych raz na 3-4 tygodnie, intensywność i częstość nawracania rumienia na nosie i policzkach powinna się zmniejszyć. Zwykle zabiegi nie są  inwazyjne, skóra zaczerwienia się po nich na parę, do parunastu godzin, a rezultat jest widoczny po upływie 3-4 tygodni. Tego typu zabiegi wykonuje się także w przypadku początkowej- rumieniowej fazy trądziku różowatego. Chronią przed przechodzeniem w fazę krostkową. 
Więcej o fotoodmładzaniu światłem IPL w osobnym poście.


♥♥♥♥


Co natomiast w przypadku tych  większych i głębiej umiejscowionych naczynek ?

W przypadku bardziej wyraźnych pajączków i żyłek o większej średnicy działają lasery wysokoenergetyczne (tzw.chirurgiczne)  np. KTP, Neodymowy Yag,  laser barwnikowy, laser CO2


Zabiegi z użyciem tych laserów zwykle nie są jednorazowe i często wymagają paru dni „rekonwalescencji”,  gdyż skóra może być po nim mocno zaczerwieniona. Musimy o tym pamiętać. Zabiegi są  skuteczne, lecz niestety zdarza się, że niektóre naczynia nie chcą zamknąć się jednym laserem i poskutkuje dopiero inna maszyna. 


Oczywiście moga wystąpić powiklania - najczęstsze to oparzenie I lub II stopnia(rzadko) ktore ustepuja bez pozostawienia blizn. Dlatego należy zawsze dobierac stosowne parametry ( energię,odpowiednio dobrane filtry z dlugościa światła,czas dzialania impulsu oraz ilość impulsów w jednym "strzale" oraz schładzać skórę . Wówczas ogranicza sie możliwośc powikłań do minimum. Niemniej ryzyko pozostaje. Ryzyko, ryzyko.......i tutaj moje wtrącenie..pamiętajmy, że ryzyko mniejsze - cena wyższa najczęściej, stąd warto się zastanowić nad ofertami salonów kosmetycznych, pytać o sprzęt, doświadczenie..itd..


No dobrze.ale co to tajmniczy skrót KTP czy neodym?


 Nazwa KTP to skrót od kryształu potasowo tytanowego  z jakiego zbudowany  jest laser a sam laser jest laserem neodymowym typu YAG który jest wykorzystywany do usuwania naczynek z tym że dodatkowo mamy wspomniany kryształ.

Nie chcę tutaj komplikować, przytaczać budowy lasera itd..ale trzeba wiedzieć że każdy laser ma tzw ośrodek czynny i może nim byc gaz, ciecz albo ciało stałe. I ten ośrodek decyduje o właściwościach lasera.

I tak na przykład laser Neodymowy Yag to taki w którym matrycą jest granat itrowo-glinowy (YAG) , a domieszką neodym. 

Ośrodkiem czynnym jest tutaj ciało stałe czyli neodym (pierwiastek należący do lantanowców) + YAG (kamień syntetyczny, imitacja diamentu)

Laser KTP to laser neodymowy YAG i dodatkowo kryształ potasowo-tytanowy. ..ufff..

Pozostałe wspomniane lasery wysokoenergetyczne  to laser barwnikowy czy CO2. Ośrodkiem czynnym w pierwszym przypadku jest ciecz, natomiast w drugim gaz. 



♥♥♥♥


 No i tyle z wiedzy dość ogólnej i przystępnej. W sobotę wybieram się na targi Salon Wiosna 2013 i mam nadzieję dowiedzieć się więcej o technikach laserowego usuwania naczynek. Czy kiedyś skuszę się na taki zabieg?...hmmm..na dzień dzisiejszy niestety nie ..myślę, że pozostanę przy intensywnej profilaktyce, zabiegach kosmetycznych, kremach itd., obawiam się blizn poparzeniowych, przebarwień...ale może jak ogarnę w większym zakresie wiedzę na ten temat..kto wie....








1 komentarz on "Pielęgnacja skóry naczynkowej - laserowe usuwanie naczynek."
  1. Pielęgnacja skóry laserem to bardzo dobry pomysł, powiem więcej, jest to najlepszy z możliwych zabiegów. Są one bezinwazyjne a dają niesamowite efekty nie do uzyskania za pomocą kremów.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, do każdego staram się odnieść, Zapraszam do grona obserwujących, ja ze swojej strony na pewno zajrzę do Ciebie :))

Ad sense

Blogi kosmetyczne

Blogger news

Follow Us

...

...