Linki sponsorowane

Kocanka, oczar czy róza? Hydrolaty w pielegnacji cery naczynkowej.

sobota, 14 czerwca 2014
Zaniedbałam obszar związany z pielęgnacją cery naczynkowej oszołomiona nieco regeneracją włosów. Czas trochę nadrobić. Dzisiejszy temat poświęcę hydrolatom. Woda kojarzy mi się w szczególności z okresem upalnego lata stąd wiedza o ich działaniu przyda się nam  właśnie teraz. 
Jak powstają hydrolaty?


Troszeczkę chemii na początek . Pamiętacie proces destylacji? Przedstawię to najprościej jak się da. Mamy roślinę np. lawendę. Umieszczamy ją we wrzącej wodzie. Wydziela się para wodna która ulega skropleniu. W wyniku skroplenia czy też inaczej kondensacji dochodzi w dalszej kolejności do oddzielenia olejku eterycznego i destylatu. Hydrolat to właśnie ten nasz destylat :). Może on zawierać śladowe ilości olejku (o.02 - o,5%)



Charakterystyczne cechy hydrolatów :

-- są to najczęściej czyste płyny o zapachu delikatniejszym aniżeli odpowiadający im olejek eteryczny (niektóre mają delikatne zabarwienie, np. z rozmarynu, nostrzyka żółtego czy szałwii, inne mają intensywniejszą barwę np.mydlnica lekarska, cynamon)

-- pH hydrolatu jest lekko kwaśne lub obojętne

!!! Bardzo ważny jest w przypadku hydrolatów sposób ich przechowywania ponieważ  nie mają tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne. 

Aby temu zapobiec bardzo często konserwuje się je za pomocą niewielkiej ilości konserwantu lub alkoholu. Okres trwałości zapewniony jest również dzięki sterylnym warunkom produkcji. Po otwarciu hydrolaty powinniśmy  przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce tak żeby  nie miały dostępu do światła słonecznego.  

Zastosowanie

Można ich używać po rozcieńczeniu lub jako półprodukty do własnoręcznie przygotowanych kosmetyków.

Mogą być stosowane bez rozcieńczania bezpośrednio na skórę w formie toniku lub odświeżającej wody

Wykorzystywane są jako faza wodna w produkcji  kremów, balsamów i jako dodatek do masek.  

Mają działanie nawilżające, łagodzące i odżywiające zwłaszcza suchą i zmęczoną skórę. 

Hydrolaty może stosować każdy, niezależnie od wieku, a ich wybór zależy od rodzaju i stanu cery. 

Ja dzisiaj napiszę o tych hydroloatach  które sprawdzą się szczególnie w przypadku cery naczynkowej.

Na pierwszy ogień 2 hydrolaty które powstają z roślin o których pisałam przy okazji olejków eterycznych. Dla przypomnienia podrzucam linki do moich poprzednich postów:



Hydrolat z róży damasceńskiej

Powstaje w procesie destylacji płatków róży. Zawiera sole mineralne,   antocyjany, kwas galusowy,  witaminy.  Wykazuje  właściwości antyoksydacyjne, obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne oraz oczyszcza, wygładza i napina skórę,  zmniejsza rumień na twarzy. 


Róża damasceńska

Gdzie kupić?



www.helfy.pl  250ml/33zł (producent Royal Alep, Arabskie kosmetyki wysokiej jakości )

Hydrolat z kwiatu pomarańczy (neroli) 

Otrzymywany jest ze świeżych kwiatów pomarańczy gorzkiej. Woda pomarańczowa, obok wody różanej, należy do najcenniejszych wód kosmetyki naturalnej (podobnie jak i olejki,pisałam już o tym wcześniej) W  hydrolat zawiera  limonen, linalol, octan linalolu, nerol i geraniol o  właściwościach antyseptycznych, tonizujących, odświeżających i wzmacniających naczynia krwionośne. 

Kwiaty gorzkiej pomarańczy

Gdzie kupić?
Biochemia Urody 200ml /15,90 zł

Hydrolat z kwiatu kocanki 

Otrzymywany z kwiatów kocanki włoskiej. Szczególnie polecany w przypadku cery z poszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, skóry podrażnionej. Działa obkurczająco na naczynka krwionośne, zmniejsza opuchnięcia,  przyśpiesza wchłanianie siniaków i   krwiaków powstałych po zabiegach medycznych i kosmetycznych. Wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne i agodzące. Przypomina działaniem witaminę K, od której w zastosowaniu zewnętrznym jest skuteczniejszy oraz pozbawiony skutków ubocznych istniejących w przypadku witaminy K stosowanej na skórę. SPosiada ciepły, słodko miodowy zapach. działa regenerująco i łagodząco, obkurcza naczynia krwionośne.

Drobne, żółte kwiaty kocanki
Gdzie kupić?

Hydrolat z kwiatu kocanki z certyfikatem Ecocert dostaniecie w sklepie Biochemia Urody 200ml. /19,90zł

Hydrolat oczarowy

Otrzymywany z  kwiatów,  liści lub kory drzewa oczarowego. Posiada właściwości obkurczające naczynka krwionośne. Dodatkowo wykazuje działanie ściągające,przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest to dobry  środek do odświeżania i nawilżania skóry tłustej i wrażliwej. Łagodnie ściąga pory, tonizuje oraz działa przeciwzapalne. Wykorzystuje się go w preparatach do skóry podrażnionej np. depilacją (słyszałam wiele dobrego o tym hydrolacie i koniecznie muszę zamówić )
Drzewo oczarowe
Gdzie kupić?

Hydrolat oczarowy znajduje się m.in w ofercie firmy Fitomed. O szamponie tej firmy pisałam ostatnio. Jedna z moich czytelniczek bardzo go chwaliła 150ml./15zł 


http://red-head-rules.blogspot.com/2014/06/projekt-30-postow-w-30-dni.html

Zajrzyjcie, poczytajcie, dołączcie :)








Lubicie hydrolaty ? 
Używacie w codziennej pielęgnacji?

Źródło


2 komentarze on "Kocanka, oczar czy róza? Hydrolaty w pielegnacji cery naczynkowej."
  1. Hydrolaty uwielbiam , zazwyczaj kupuję różany ale bardzo mam ochotę na ten z kwiatu pomarańczy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, do każdego staram się odnieść, Zapraszam do grona obserwujących, ja ze swojej strony na pewno zajrzę do Ciebie :))

Ad sense

Blogi kosmetyczne

Blogger news

Follow Us

...

...